Kto chce, ten wie
Kto chce, ten wie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IRENEUSZ KONDAK
Nabierają tempa negocjacje akcesyjne związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, warto więc przybliżyć czytelnikom problem dostępu do dokumentów Rady Unii Europejskiej. Jest to materia szczególnie interesująca, bo pozwala spojrzeć przez pryzmat prawa wspólnotowego na obowiązującą u nas od niedawna ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Heidi Anneli Hautala, deputowana do Parlamentu Europejskiego, 14 listopada 1996 r. poprosiła Radę o wyjaśnienie kryteriów dotyczących eksportu broni przez państwa członkowskie Unii. Interesowały ją zwłaszcza informacje o krokach, które Rada zamierza podjąć, aby zapobiec naruszeniom praw człowieka dokonywanym przy użyciu broni eksportowanej z krajów członkowskich Unii. Chodziło jej też o wyjaśnienie przyczyn, dla których wytyczne grupy roboczej Rady ds. eksportu broni konwencjonalnej zostały utajnione.
Rada poinformowała ją, że jednym z ośmiu kryteriów uwzględnianych przy eksporcie broni z państw Unii jest przestrzeganie praw człowieka w kraju docelowym. W drugiej kwestii odpowiedziała, że Komitet Polityczny Rady w listopadzie 1996 r. przyjął raport ww. grupy roboczej po to, by ustalone kryteria stosować jednolicie. Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta