Jaki jest sens Unii
Jaki jest sens Unii
RYS. PAWEŁ GAŁKA
BRONISŁAW WILDSTEIN
Integracja Polski z Unią Europejską stała się przedmiotem szczegółowych debat, których uczestnicy analizują wszystkie punkty polsko-unijnych negocjacji, zestawiają doraźne zyski i straty i próbują - na podstawie tego - odpowiedzieć, czy Polsce opłaca się do Unii przystąpić. Drobiazgowa analiza jest pożyteczna, a nawet konieczna, ale nie może przesłaniać szerszej perspektywy, która winna być rozstrzygająca dla fundamentalnych wyborów przesądzających o losach naszego kraju na pokolenia. A takim wyborem jest decyzja wstąpienia do UE.
Projekt zjednoczenia Europy ma charakter cywilizacyjny. Pojawił się on w wyniku drugiej wojny światowej, a właściwie wielkiej europejskiej wojny domowej, która ogarnęła nasz kontynent w latach 1918 - 1945, a swoją zimną fazę przeszła w latach 1918 - 1939, kiedy to wprawdzie nie toczyły się walki, ale na podzielonym granicami kontynencie narastała agresja prowadząca do kolejnej eksplozji. Innymi słowy: w XX wieku Europa usiłowała popełnić samobójstwo i niewiele brakowało, aby zamiar ten został zrealizowany.
Dlaczego jednoczyć Europę
Tragedia wojny uzmysłowiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta