Pouczająca wymiana doświadczeń
Pouczająca wymiana doświadczeń
MAREK SAFJAN
W maju odbyła się w Brukseli kolejna konferencja europejskich sądów konstytucyjnych. Jej tematem wiodącym były relacje między sądami konstytucyjnymi a innymi instancjami sądowymi w porządku krajowym, a także między tymi sądami a trybunałami o kompetencjach ponadnarodowych.
Jak się okazuje, natura problemów występujących w poszczególnych systemach na tle skomplikowanych relacji między różnorodnymi instancjami szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości jest bardzo do siebie zbliżona, a więc i wymiana doświadczeń staje się wielce pouczająca.
W związku z integracją Polski z Unią Europejską i tym samym wejścia Polski bezpośrednio (a nie tylko w sferze zobowiązań przystosowawczych) do obszaru prawa wspólnotowego pojawia się problem relacji między sądem konstytucyjnym a Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS). Dotychczasowe rozważania koncentrują się na ogół wokół pytania o relacje konstytucji i prawa wspólnotowego (z punktu widzenia hierarchii norm), co w płaszczyźnie kompetencyjnej przekłada się na pytanie o dopuszczalność badania norm prawa europejskiego przez sąd konstytucyjny.
Przy całym skomplikowaniu tego zagadnienia, które zaowocowało już całą serią rozstrzygnięć zarówno ETS, jak i sądów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta