Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radar w oku

17 czerwca 2002 | Prawo | ŁP

Polemiki

Radar w oku

ŁUKASZ PIOTROWSKI, BARTŁOMIEJ POPIELARSKI

Czy ktokolwiek potrafi gołym okiem zmierzyć prędkość pojazdu z dokładnością do kilometra? Taka właśnie dokładność jest niezbędna, aby ukarać kierowcę odpowiednią liczbą punktów karnych.

Antoni Bojańczyk interesująco opisuje ("Radar w oku", "Rz" z 14 maja) przygodę kolegi, któremu policjant usiłował wręczyć mandat za przekroczenie prędkości, nie zmierzywszy jej radarem ani wideorejestratorem. Z faktu, że na gruncie postępowania karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia obowiązuje tzw. zasada swobodnej oceny dowodów, oraz z analizy prawa o ruchu drogowym autor wyprowadził wniosek, że przekroczenie dozwolonej prędkości policja może oceniać na oko, bez jakiegokolwiek urządzenia kontrolno-pomiarowego. Skonkludował, że samo zeznanie policjanta będzie dla sądu zapewne dowodem wystarczającym do skazania pechowego kierowcy.

Oczywiście, w art. 7 kodeksu postępowania karnego i art. 8 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wyrażona została zasada swobodnej oceny dowodów. Wedle niej organa postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2646

Spis treści
Zamów abonament