Urlop na krótką niedyspozycję; Bez porozumienia
- Zmiana, która może utrudnić życie przedsiębiorcom - Urlop na krótką niedyspozycję
- APLIKANT I PRACODAWCA - Bez porozumienia
Zmiana, która może utrudnić życie przedsiębiorcom
Urlop na krótką niedyspozycję
OPINIE
Istnieje prawdopodobieństwo, że przewidziany w noweli kodeksu pracy czterodniowy urlop na krótką niedyspozycję stanie się w rękach pracowników sposobem wywierania na przedsiębiorców nacisku. Pracodawca nie może bowiem odmówić występującemu z takim wnioskiem. A co będzie, jeśli złoży go np. trzy czwarte załogi piekarni zaopatrującej pół miasta?
Nowela kodeksu pracy z 26 lipca 2002 r., podpisana 21 sierpnia przez prezydenta, ma wiele luk i niedociągnięć. Choć uchwalono ją z zamiarem ulżenia małym i średnim przedsiębiorcom, dała kolejny przywilej pracownikom. Chodzi o prawo do wzięcia w dowolnym momencie urlopu na krótką niedyspozycję czy urlopu na żądanie. Pracownicy będą mogli z niego skorzystać od 1 stycznia 2003 r. Zgodnie z dodanym art. 167 2 pracownik będzie mógł wziąć maksymalnie cztery dni robocze takiego urlopu w roku, a pracodawca ma obowiązek go udzielić w czasie wskazanym przez zainteresowanego. Co więcej, wystarczy, by wniosek o taki urlop został złożony w dniu jego rozpoczęcia. Oznacza to, że pracownik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta