Samochód wspólnika w spółce cywilnej
Koniecznie z ewidencją przebiegu
Samochód wspólnika w spółce cywilnej
Korzystanie przez spółkę cywilną z samochodu osobowego będącego własnością jednego ze wspólników dla celów prowadzenia w tej spółce działalności gospodarczej nie powoduje powstania przychodu spółki. Ma ona natomiast prawo zaliczać w koszty wydatki, pod warunkiem że dla takiego pojazdu prowadzona jest ewidencja przebiegu i gromadzone są faktury. I wbrew temu, czego obawia się czytelnik, uważam, że autem należącym do jednego ze wspólników spółki cywilnej mogą jeździć w sprawach firmy wszyscy wspólnicy.
Art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) nakazujący ustalanie jako przychodu z działalności gospodarczej wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń nie ma zastosowania, gdy samochód będący własnością wspólnika jest w dyspozycji spółki. Tym samym korzystać z niego mogą także inni wspólnicy lub pracownicy.
Niesłuszna interpretacja
Moim zdaniem interpretacja, wedle której przychód nie powstaje tylko, gdy samochód jest używany do prowadzenia spraw spółki wyłącznie przez właściciela będącego wspólnikiem spółki cywilnej, a powstaje, gdy używają go także inni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta