Rezydent rezydentowi w dolarach; Zakupy dla firmy i do domu
- Zasada walutowości w praktyce - Rezydent rezydentowi w dolarach
- ZAKUPY DLA FIRMY I DO DOMU
Zasada walutowości w praktyce
Rezydent rezydentowi w dolarach
Do jakich transakcji trzeba stosować zasadę walutowości, a do jakich nie - nie ma zgodności poglądów. Tak czy owak, można próbować ją wyłączyć, nawet przy zawieraniu umów w kraju. Zawsze jednak trzeba pamiętać o zezwoleniach dewizowych.
Zasadę walutowości wyraża art. 358 kodeksu cywilnego . Przepis ten stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie zobowiązania pieniężne na obszarze Polski mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim. O wyjątkach mówi prawo dewizowe (p. d.).
Umowy transgraniczne
W umowie między polskim podmiotem (rezydentem) a podmiotem zagranicznym (nierezydentem) zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone w obcej walucie wymienialnej. Płatność również może być dokonana w walucie obcej (art. 13 p. d.). Przepisy te stanowią wyraźny wyjątek od zasady walutowości. Aktualny wykaz walut wymienialnych zawiera zarządzenie prezesa NBP z 7 grudnia 2001 r. (M. P. nr 45, poz. 738). Obejmuje on m. in. euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie czy franki szwajcarskie, a więc waluty, które przedsiębiorcy najczęściej stosują w obrocie z zagranicą. Odstąpienie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta