Nie rozmyje się
Nie rozmyje się
RYS. JACEK FRANKOWSKI
BOGUSŁAW ZAJĄC
Jeśli podmiot zbiorowy ma ponosić odpowiedzialność za niezgodne z prawem działania osoby fizycznej, to jego przedstawiciel powinien brać udział w postępowaniu karnym skierowanym przeciwko tej osobie.
Ministerstwo Sprawiedliwości rozesłało do uzgodnień resortowych kolejny, znacznie zmodyfikowany projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych.
Zalążki takiej odpowiedzialności ciał zbiorowych przewidział już art. 52 kodeksu karnego z 1997 r.: "W wypadku skazania za przestępstwo przynoszące korzyść majątkową osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, a popełnione przez sprawcę działającego w jej imieniu lub interesie, sąd zobowiązuje podmiot, który uzyskał korzyść majątkową, do jej zwrotu w całości lub w części na rzecz skarbu państwa; nie dotyczy to korzyści majątkowej podlegającej zwrotowi innemu podmiotowi".
Projekt rozszerza odpowiedzialność ciał zbiorowych również na te zdarzenia, które przyniosły korzyści inne niż majątkowe. Można w nim wyróżnić dwa nurty - pierwszy ściśle się wiąże z tytułem ustawy, drugi to obszerna nowelizacja prawa karnego.
W tej drugiej części na uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta