Rzeczpospolita Czytelników; 27.08.2002
- Odwołanie darowizny
- Grzyb na ścianach
- Niedostępne akta
- Ulgowe przejazdy
Odwołanie darowizny
Czytelniczka stała się właścicielką dużej działki w wyniku darowizny poczynionej 1990 r. na jej rzecz przez matkę. W 1998 r. w notarialnie zawartej umowie darowizny przekazała część tej parceli siostrzenicy. Dziś uważa, iż postępowanie obdarowanej wobec niej jest naganne i wrogie. Pyta, czy w tej sytuacji możliwe jest odebranie siostrzenicy darowanej działki.
Izabela Lewandowska:
Odwołanie darowizny jest możliwe tylko w jednym wypadku: z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego (art. 898 kodeksu cywilnego ), czyli ze względów moralnych. W żadnym jednak przepisie nie sprecyzowano, jakie zachowanie jest rażącą niewdzięcznością. Ponad wszelką wątpliwość jest nią pozbawienie darczyńcy życia lub umyślne wywołanie rozstroju zdrowia będącego przyczyną śmierci, co pozwala na odwołanie darowizny wobec niewdzięcznika przez spadkobierców darczyńcy.
W praktyce, ponieważ rzadko obdarowany oddaje darowiznę dobrowolnie, tego rodzaju sprawy trafiają do sądu i wtedy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta