Kiedy w koszty
Nieściągalna wierzytelność
Kiedy w koszty
W czasach dekoniunktury gospodarczej przedsiębiorcom szczególnie dają się we znaki problemy z nieregulującymi swoich zobowiązań kontrahentami. Stan taki pogarsza jakość posiadanego przez firmy portfela należności, niekorzystnie wpływa na płynność finansową, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do upadłości wierzyciela.
Przepisy podatkowe przewidują dla przedsiębiorców memoriałową zasadę ujmowania przychodów. Wyraża się ona tym, że przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Tak więc przychód podatkowy pojawia się już w momencie powstania należności (wydanie towaru, wykonanie usługi), nie zaś w chwili fizycznego otrzymania zapłaty (lub innego świadczenia ekwiwalentnego) za wydany towar czy wyświadczoną usługę. Co jednak zrobić, gdy osiągnęliśmy memoriałowy przychód, lecz są problemy z wyegzekwowaniem należności? W jakich sytuacjach możliwe będzie zaliczenie nieściągalnej należności do kosztów uzyskania przychodów? Kiedy odpisy aktualizujące wartość należności zagrożonych (rezerwy) będą skutkować podatkowo?
Odpowiedzi na te pytania poszukamy w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., dalej updof).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta