Lepiej naprawić niż stracić
Lepiej naprawić niż stracić
Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest już rządowy projekt nowego prawa upadłościowego. Proponuje się tyle zmian, że można mówić o prawdziwej rewolucji. Rząd chce pomóc w wychodzeniu z kryzysu uczciwym przedsiębiorcom. Czy, zdaniem pana, który na co dzień ma do czynienia z upadającymi firmami, nowa ustawa to umożliwi?
DARIUSZ CZAJKA: Obecne prawo upadłościowe ma prawie 70 lat. Choć było kilkakrotnie nowelizowane, nie przystaje już do rzeczywistości. Potrzebna jest jednak nie tylko zmiana przepisów, ale także mentalności przedsiębiorców. Muszą zrozumieć, że postępowanie upadłościowe służy przede wszystkim interesom wierzycieli, a dłużnikowi tylko wtedy, gdy wykaże, że w drodze restrukturyzacji ekonomiczno-prawnej swojego przedsiębiorstwa zaspokoi te roszczenia w wyższym stopniu niż przy upadłościowej likwidacji firmy. Zabezpieczenie majątku przedsiębiorcy-dłużnika będzie obowiązkowe; dziś jest to możliwe jedynie na wniosek wierzycieli. Ustawa, którą proponuje rząd, jest niewątpliwie korzystna dla uczciwych przedsiębiorców, ponieważ mają szansę na postępowanie naprawcze. Jest to nowość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta