Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka służba publiczna

12 września 2002 | Publicystyka, Opinie | KM

"Protekcja" dla wywiadu i kontrwywiadu nie znajduje oparcia w żadnej wartości konstytucyjnej

Jaka służba publiczna

KAZIMIERZ M. UJAZDOWSKI

Sojusz Lewicy Demokratycznej, składając kolejną nowelizację, ponawia akcję ratunkową wobec swoich polityków, którzy współpracowali z wywiadem i kontrwywiadem SB. Jeśli plany postkomunistów zostaną wcielone w życie, może dojść do sporu konstytucyjnego na ściśle merytorycznym polu, tak jak miało to miejsce w roku 1998.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed trzech miesięcy uznający, że uchwalenie nowelizacji ustawy lustracyjnej nastąpiło niezgodnie z konstytucją, potwierdził istnienie niezależnego sądownictwa konstytucyjnego w Polsce. Zniesienie lustracji jest bowiem i być może pozostanie najbardziej energicznie realizowanym postulatem politycznym lewicy.

W takiej sytuacji orzeczenie TK musi budzić uznanie ludzi widzących w lustracji przykład stosowania zdrowej zasady życia publicznego. W sporze o tę ustawę lewica broni nie tylko konkretnych interesów politycznych, ale również pewnej wizji państwa, w której III RP staje się kontynuacją PRL, a służbie publicznej odbiera się republikański sens.

Przypomnieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2721

Spis treści
Zamów abonament