W sprawach VAT, NIP i cła
Najnowsze wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego
W sprawach VAT, NIP i cła
Kontynuujemy prezentację najświeższych wyroków sądu administracyjnego w sprawach celnych i podatkowych, tym razem z sierpnia i z początku września.
Dozwolone korekty VAT
Przepisy nie odbierają podatnikowi prawa do korekty zwiększającej kwotę VAT do zwrotu, byleby tylko zdążył on poprawić swój błąd przed wszczęciem kontroli skarbowej. Tak orzekł 3 września br. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt III SA 2377/01).
Kwestia ta budzi kontrowersje od kilku lat. Organa skarbowe twierdziły, i zdarza się to nadal, że korekta podatku naliczonego VAT, zwiększająca kwotę do zwrotu lub do przeniesienia na następny miesiąc, jest niedopuszczalna.
Skargę do NSA złożyła spółka akcyjna, wobec której urząd skarbowy wydał decyzje nakazujące zapłatę VAT za kilka miesięcy 2001 r. i odmawiające zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Twierdził, że przedsiębiorca, nie mając prawa do odliczenia, błędnie się rozliczył, a korekty dokonał dopiero po kilku miesiącach. Mógł zaś to zrobić w miesiącu otrzymania faktury lub następnym. Powinien zatem zapłacić brakujące kwoty VAT. Tym bardziej więc nie ma co liczyć na jego zwrot. Urząd skarbowy, a w ślad za nim izba, powoływały się przy tym na treść art. 19 ust. 3b ustawy o VAT (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta