Turystyczne obciążenie
Turystyczne oblężenie
PIOTR KOŚCIELNIAK, KRZYSZTOF KOWALSKI
Brzegi Morza Śródziemnego są szczelnie zabudowywane, z tego powodu degradacji ulega naturalne środowisko w strefie brzegowej, na lądzie i w wodzie. Jednak jest nadzieja, że zdobycze cywilizacji nie obrócą się przeciw człowiekowi, ponieważ w wielu miastach Francji i Włoch władze municypalne rozważają, na wniosek Nicei, ograniczenie wydawania zezwoleń na budowę nowych obiektów turystycznych w pasie nadbrzeżnym.
Dr Witold Lenart, Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego
Na riwierach francuskiej i włoskiej przekroczony został punkt krytyczny - hoteli jest za dużo w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu, uniemożliwiają korzystanie z uroków miejsc, które zamiast wyglądać pięknie, są gęsto zabudowane, bez widoku na morze. Turystów jest tak dużo, że występują problemy ze zdobyciem miejsca w restauracji, dyskotece, z wypożyczeniem łodzi, kupnem biletu na rejs statkiem. Taka sytuacja może spowodować masowy odpływ turystów w mniej zabudowane rejony, do wschodniego Śródziemnomorza. To jednak oznacza straty finansowe. W tym właśnie należy upatrywać nadziei; sądzę, że można oczekiwać, iż po okresie żywiołowej zabudowy strefy nadmorskiej, gdy na każdym wolnym skrawku wyrastał budynek, nadejdzie okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta