Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wychodzenie z cienia

24 września 2002 | Publicystyka, Opinie | ZK
źródło: Nieznane

WYBORY W NIEMCZECH - OPINIE

Wychodzenie z cienia

RYS. ANDRZEJ KRAUZE

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI

Tylko co do jednego wszyscy są zgodni. Te wybory były emocjonujące. Do końca nie było wiadomo, kto wygra, nawet parę godzin po zamknięciu lokali wyborczych. Niekwestionowanym zwycięzcą stali się Zieloni. To ich wynik przesądził o tym, że Gerhard Schröder pozostał kanclerzem. Przegrała postkomunistyczna PDS oraz liberałowie. CDU najpierw, jak się wydawało, zwycięska, mimo wzrostu poparcia poniosła porażkę, a przegrana SPD ostatecznie wygrała, nie tylko utrzymując władzę, ale i ponownie stając się najsilniejszą frakcją w Bundestagu.

Pierwszy raz polityk z "głębokiego południa", i to Edmund Stoiber, kiedyś "dyżurny reakcjonista" Republiki, był tak blisko kanclerstwa. To samo w sobie jest sensacją. Oczywiście główna przyczyna leży w bardzo marnym gospodarczym bilansie rządów Schrödera. Wielu wyborców było skłonnych, nie zważając na tak mało nowoczesne cechy kandydata Unii, jak to, że miał dotąd tylko jedną żonę i nie popiera związków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2731

Spis treści

Listy

Nauka i Technika

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament