Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wbrew jasnym regułom

24 września 2002 | Prawo | MP

Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Wbrew jasnym regułom

MARCIN PANEK

Nakładanie na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania funkcji fiskalnych wynika z niezrozumienia istoty i roli tych umów.

Polska jest stroną wielu umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zjawisko to występuje, gdy ten sam dochód podlega opodatkowaniu w państwie jego źródła oraz państwie tzw. rezydencji podatkowej. Aby ten sam dochód nie został podwójnie obciążony podatkiem, umowy formułują dwie metody osiągnięcia tego celu, tj. metodę kredytu i metodę zwolnienia podatkowego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) dochody osób fizycznych, określonych w art. 3 (a więc objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym), ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium RP są wolne od podatku dochodowego, jeżeli umowa, której stroną jest Polska, takie zwolnienie w konkretnej sytuacji przewiduje. W odniesieniu do dochodu ze stosunku pracy większość umów przewiduje właśnie metodę zwolnienia podatkowego. Najogólniej rzecz ujmując, polega ona na tym, że dochód, który zgodnie z umową może zostać opodatkowany w jednym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2731

Spis treści

Listy

Nauka i Technika

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament