Przywilej czy pułapka?; Dyżur ekspertów; Raz jeszcze o prawie użytkowania wieczystego gruntu
- Powrót do zwolnienia z VAT - Przywilej czy pułapka?
- Dyżur ekspertów - Jak obliczać wynagrodzenie za urlop, ekwiwalent za niewykorzystany urlop i świadczenie urlopowe
- Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytania czytelników - Raz jeszcze o prawie użytkowania wieczystego gruntu
Powrót do zwolnienia z VAT
Przywilej czy pułapka?
Od 1 października niektórym podatnikom przysługuje prawo powrotu do zwolnienia podmiotowego z VAT, choć sami wcześniej z niego zrezygnowali. Przepis dający im taką możliwość został jednak tak sformułowany, że zarówno podatnicy, jak i urzędy skarbowe, mogą mieć problemy z jego właściwym stosowaniem.
O problemach, jakie mogą z tego wyniknąć, pisaliśmy już w ubiegły czwartek . Po lekturze DOBREJ FIRMY czytelnicy zgłosili nam jednak kolejne wątpliwości. Przypomnijmy krótko o co chodzi. Otóż od 1 października art. 14 ust. 7a ustawy o VAT ma nowe brzmienie. Wynika z niego, że podatnik, który zrezygnował ze zwolnienia od podatku, może po upływie trzech lat od daty tej rezygnacji ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1), jeśli jego sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 10 tys. euro.
Zwolnienie, ale od kiedy?
Zwolnienie, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta