Dziennikarze i politycy
MACIEJ ŁUKASIEWICZ
Temat, o którym mamy dzisiaj mówić, uważam za kluczowy dla systemu demokratycznego. Jeżeli jest bowiem jakaś dziedzina czy sfera życia publicznego, w której skupiają się jak w soczewce wszelkie niedomagania i schorzenia demokracji, to jest nią świat mediów. Można zaryzykować tezę, że to wolność mediów jest najlepszym papierkiem lakmusowym demokracji, że od stopnia tej wolności zależy jakość systemu demokratycznego. Niezależne dziennikarstwo przeszkadza każdej władzy - a sposób, w jaki odnosi się ona do wolnych mediów, określa w znacznej mierze, czym naprawdę jest. I o co jej chodzi - o interesy państwa i narodu czy też o interes własny.
My, ludzie Europy Środkowej i Wschodniej, mamy w tej mierze dwojakiego rodzaju doświadczenia. Najpierw, przez wiele dziesięcioleci, żyliśmy w systemie, który wolność słowa miał w głębokiej pogardzie, a z cenzury prewencyjnej uczynił jeden z bastionów dyktatury. System komunistyczny niczego tak się wszak nie bał, jak wolnego głosu obywateli - swobodnie i publicznie wyrażonej opinii na jakikolwiek temat. Komuniści bali się prawdy, gdyż ich reżim zbudowany był na kłamstwie. To dlatego z tak zaciekłą i brutalną odpowiedzią spotkało się hasło manifestujących polskich studentów z 1968 roku, którzy wywieszali na murach strajkujących uczelni transparenty z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta