Pracodawca płaci za 35 dni, od nowego roku - za 33 dni; Czekają nagrody
- Wynagrodzenie za czas choroby - Pracodawca płaci za 35 dni, od nowego roku - za 33 dni
- KONKURS - Czekają nagrody
Wynagrodzenie za czas choroby
Pracodawca płaci za 35 dni, od nowego roku - za 33 dni
Za czas niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 35 dni w roku pracownik otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie (od 36 dnia - zasiłek chorobowy z ZUS). Wymiar ten obowiązuje na podstawie art. 92 k. p. tylko do końca 2002 r. W przyszłym roku pracodawca będzie finansował jedynie 33 dni absencji chorobowej.
Również od 1 stycznia 2003 r. pierwszy dzień każdej niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej nie dłużej niż 6 dni będzie bezpłatny; pracownik nie dostanie za niego żadnego wynagrodzenia. Odnosi się to zarówno do pracowników sektora publicznego, jak i prywatnego i to bez względu na wielkość zatrudnienia w firmie. Ograniczenie to nie dotyczy natomiast wypłaty zasiłków chorobowych.
Aby uzyskać wynagrodzenie za czas choroby, pracownik musi mieć za sobą 30-dniowy staż ubezpieczenia chorobowego, czyli tzw. okres wyczekiwania. Nie wymaga się go, gdy niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy lub w wyniku choroby zawodowej. Trzeba go natomiast "zaliczyć", gdy pracownica zachorowała podczas ciąży.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta