Po co ryzykować
Opłacalność Na czym można było najwięcej zarobić, a na czym stracić w ciągu ostatnich pięciu lat
- Smutne czasy - Adam Ruciński, doradca inwestycyjny TFI PZU SA
- Tabele
- Jak liczyliśmy opłacalność inwestycji Po co ryzykować
COLLAGE PAWEŁ GAŁKA
To nie był okres sprzyjający agresywnym inwestycjom. W ciągu ostatnich pięciu lat na akcjach czy jednostkach funduszy akcyjnych można było stracić majątek. Silny złoty poważnie ograniczył zyski z lokat walutowych. Natomiast ci, którzy wybrali bezpieczne inwestycje, na przykład w obligacje skarbowe, niejednokrotnie podwoili swój kapitał.
Tydzień temu po raz kolejny zostały obniżone stopy procentowe NBP. Niewykluczone, że do następnej obniżki dojdzie jeszcze w tym roku. Planując inwestycję długoterminową, warto wybrać obligacje o stałym oprocentowaniu. Rentowność na poziomie 6,8-7 proc. - nawet jeśli teraz wydaje się niezbyt atrakcyjna - może okazać się świetna za kilka lat. Zwłaszcza gdy po wejściu Polski do UE stopy procentowe ukształtują się na poziomie 4-5 proc.
Gdy decydujemy się zainwestować pieniądze na dłuższy okres, musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować i jakiego zysku oczekujemy. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest stosunkowo prosta. Jeśli ktoś chce spać spokojnie,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta