Warunek udanej służby
GRZEGORZ GAUDEN
Dziennikarze a wydawcy: zysk czy służba. Temat ten zawiera założenie rozłączności dwóch pojęć. Można by nawet dojść do wniosku, że są one nie do pogodzenia, zawierają pewne elementy wartościujące i mają w potocznym rozumieniu pewne zabarwienie emocjonalne. Takie pozytywne zabarwienie ma pojęcie służby. Doświadczenia Polski, w tym okresu komunistycznego, nadały pojęciu służby treść zarówno w wymiarze społecznym, jak i narodowym. Pisarze, artyści, dziennikarze czuli się powołani do pełnienia służby w imię wolności, suwerenności narodowej, demokracji, postępu społecznego, zachowania tożsamości narodowej, języka.
Poczucie służby umocnili swoim działaniem dziennikarze niezależni, którzy pojawili się w Polsce w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Pisywali w prasie podziemnej i za to byli represjonowani. Mają oni niezaprzeczalny wkład w obalenie komunizmu. I w budowę wolnej prasy. To przecież czasy niedawne, pamięć o nich trwa i stanowi mocny fundament określania etosu dziennikarza pełniącego misję w imię zasadniczych wartości.
Pojęcie zysku w Polsce nie może pochwalić się podobnym bogatym i pozytywnym doświadczeniem (może z wyjątkiem etosu Poznania i Wielkopolski w dziewiętnastym wieku, gdzie budowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta