Rzeczpospolita Czytelników; 03.10.2002
Nowe prawo dewizowe
Obowiązujące od 1 października nowe prawo dewizowe budzi bardzo duże zainteresowanie czytelników, przede wszystkim zasady zakładania zagranicznych kont, sposoby wywozu gotówki, zaciąganie pożyczek, odbieranie i uiszczanie zapłaty w kraju w walucie obcej. Te i inne kwestie wyjaśnia mec. JAROSŁAW BIEROŃSKI z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.
W jakiej formie można wywozić za granicę tzw. wartości dewizowe? Czy chodzi tu tylko o walutę zagraniczną i złotówki, czy także np. o czeki?
Wartości dewizowe to zagraniczne banknoty i monety, wystawione w walucie obcej papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego (np. czeki bankierskie, czeki podróżne), sztaby złota i platyny, złote lub platynowe monety bite po 1850 r., złoto i platyna w stanie nieprzerobionym, półfabrykaty ze złota lub platyny, z wyjątkiem półfabrykatów stosowanych w technice stomatologicznej, oraz przedmioty zazwyczaj nie wytwarzane z tych kruszców (np. guziki ze złota). Prawo dewizowe nie określa formy, w jakiej mogą być one wywożone za granicę. Stanowi jedynie, że bez zezwolenia nie można wywieźć złota i platyny (zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy zakaz ten nie dotyczy przedsiębiorstw jubilerskich)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta