Wielkie darowanie nie do końca skuteczne
- Wady ustawy Wielkie darowanie nie do końca skuteczne
Obowiązująca od 1 października ustawa o restrukturyzacji niektórych należności daje przedsiębiorstwom szanse na poprawę płynności poprzez anulowanie zadłużenia względem instytucji państwowych, które w sumie wynosi około 30 mld zł. Zdaniem specjalistów, ustawa ma wady, które mogą utrudnić realizację zamierzonego celu.
Od samego początku ustawa wzbudza emocje, zarówno wśród ekonomistów jak i przedsiębiorstw. - Jest to bardzo niebezpieczna koncepcja. Zachęci ona inne przedsiębiorstwa do zapożyczania się i niepłacenia podatków, bo jakoś to będzie - ostrzegał w lipcu Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.
Co ma być umorzone
Z ustawy mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Umorzeniu podlegają zaległości z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich. Można również wnioskować o redukcję zadłużenia, m.in. wobec samorządów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorca musi złożyć do połowy listopada wniosek do instytucji, względem której ma zobowiązanie. Musi także przedstawić program
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta