Kiedy można odrzucić kasację
Kiedy można odrzucić kasację
TOMASZ PIETRZYKOWSKI
Przesłanki dopuszczalności kasacji, na których opiera się rozumowanie Sądu Najwyższego, określić należy jako wysoce dyskusyjne, prowokujące do sformułowania pewnych uwag polemicznych.
Skuteczność cywilnej kasacji zależy od spełnienia różnorodnych wymogów. Przede wszystkim powinna ona: dotyczyć orzeczenia wydanego w sprawie, w której środek ów "przysługuje"; być sporządzona przez osobę należycie kwalifikowaną; zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 393 3 i art. 126 /prawo/doc/Kpc/Kpc_spis.html">kodeksu postępowania cywilnego ; zostać wniesiona w przewidzianym terminie. Jednocześnie powinna opierać się na określonych podstawach, a przy tym dotyczyć istotnego zagadnienia prawnego lub wskazywać na potrzebę wykładni przepisów budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie.
Przed merytorycznym rozpoznaniem wniosku kasacja może być zwrócona stronie z powodu nieuzupełnienia w terminie braków o charakterze formalnym, może też być odrzucona (przez sąd II instancji lub Sąd Najwyższy) ze względu na jej "niedopuszczalność".
Bezsporny jest obowiązek odrzucenia kasacji wniesionej po upływie terminu bądź też w sprawie, w której taki środek odwoławczy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta