Lustracja bez wywiadu i kontrwywiadu
- Mówi profesor Stanisław Gebethner
- Komentarz: Niepotrzebny podpis Lustracja bez wywiadu i kontrwywiadu
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek nowelizację ustawy lustracyjnej. Nowe przepisy wyłączają spod lustracji współpracowników wywiadu i kontrwywiadu oraz służb granicznych. Opozycja zapowiada zaskarżenie noweli do Trybunału Konstytucyjnego.
Wedle nowych przepisów spod lustracji będą wyłączone osoby, które zbierały i przekazywały informacje w ramach działań wywiadowczych, kontrwywiadowczych i ochrony granic. Za współpracownika nie będzie też można uważać człowieka, który co prawda formalnie zobowiązał się do współpracy (na przykład podpisał stosowne oświadczenie), ale uchylał się od dostarczania informacji lub też pozorował współpracę.
Przepisy nowej ustawy, które wejdą w życie w ciągu czternastu dni od ogłoszenia, będą stosowane również do spraw wszczętych i niezakończonych prawomocnym orzeczeniem sądu. Oznacza to, że bezzasadna stanie się na przykład lustracja Józefa Oleksego, przewodniczącego Sejmowej Komisji Europejskiej, Jerzego Jaskierni, przewodniczącego Klubu SLD, czy Marka Wagnera, szefa Kancelarii Premiera.
Osoba, która została uznana prawomocnym wyrokiem sądu za kłamcę lustracyjnego, będzie mogła
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta