Mała wiedza - duży strach
Mała wiedza - duży strach
Znakomite omówienie badań dotyczących wizerunku Polski i Polaków w Europie Zachodniej opublikowane przez Mateusza Fałkowskiego w "Rzeczpospolitej" 3.09.2002 roku nie podlega dyskusji.
Jako nie badacz, ale praktyk stykający się codziennie z pytaniami Belgów wybierających się do Polski mogę przytoczyć cały worek najdziwniejszych pytań zadawanych przez potencjalnych turystów. Na przykład pytania: czy w Polsce można płacić kartą Visa, czy można wymienić euro, czy jest benzyna bezołowiowa, należą do bardzo łagodnych.
Rodzi się pytanie, dlaczego tak negatywnie albo w najlepszym wypadku obojętnie postrzegają nas mieszkańcy Unii Europejskiej. Dodać jednak trzeba, że postrzegają nas tak przed wyjazdem do Polski, a zupełnie inaczej po powrocie, z dużo większym entuzjazmem. Powodów takiego wizerunku Polski i Polaków jest kilka. Postaram się omówić trzy z nich.
Media i nuda demokracji
Po pierwsze, dzisiejszy wizerunek kraju, podejście do spraw, obraz świata w najwyższym stopniu kształtują media, a te grzeszą dwiema wadami. Informacje są szalenie powierzchowne i liczą się tylko te, które co najmniej pachną sensacją. Kiedy Polska walczyła z komunizmem, była na pierwszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta