Lek na recesję i bezrobocie
Lek na recesję i bezrobocie
- Outsourcing w praktyce
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
O outsourcingu wypowiadają się najczęściej teoretycy zarządzania, choć nie brak też opinii śmiałych reformatorów biznesu - menedżerów, którzy zdecydowali się na zastosowanie tej strategii w swojej firmie. Mimo ostrzeżeń, np. przed utratą tożsamości czy kontroli, słychać przede wszystkim, że to sposób na obniżenie kosztów pracy. Pozwala firmie zwiększyć efektywność poprzez skupienie się na podstawowej działalności. Jak do tej możliwości odnoszą się polscy menedżerowie w okresie recesji?
Zła kondycja gospodarki i niepewność co do jej zmian w przyszłości powodują, że firmy przyjmują strategię wyczekiwania. Podejmują doraźne kroki, by obniżyć koszty, zachować płynność finansową i przetrwać do lepszych czasów. Według sondażu PBS ( "Małe firmy reagują szybciej" ,"Rzeczpospolita" z 23.08.02 r.), tylko 12 proc. firm zapowiedziało lub wprowadziło program restrukturyzacji.
Wydawałoby się, że menedżerowie zarządzający firmami mogliby wykorzystać wysokie bezrobocie i wymienić najbardziej obecnie zatrudnianych kosztownych fachowców na tańszych i równie dobrych, których wielu jest teraz na rynku pracy. Nie słychać jednak, by taka praktyka była popularna.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta