VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ. Podatki 2003: Co nowego w ordynacji podatkowej - To,co najważniejsze; Pytania i odpowiedzi
To, co najważniejsze Powrót na stronę tytułową broszury
Minister interpretuje, urząd informuje
Dotychczas podatnikowi (płatnikowi, inkasentowi) nie mogło szkodzić zastosowanie się do urzędowej interpretacji ministra finansów. Teraz zasadę tę rozciągnięto wyraźnie na informacje urzędów skarbowych oraz - gdy chodzi o tzw. podatki samorządowe - wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Zastosowanie się do (błędnej) interpretacji (ministra) lub informacji (organów podatkowych) nie uwalnia od obowiązku zapłacenia podatku. Jednak nie będzie się naliczać odsetek za zwłokę i dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o VAT. Zastosowanie się do błędnej informacji (interpretacji) może stanowić przesłankę umorzenia zaległości podatkowych.
W sprawach indywidualnych wypowiadać się będą urzędy skarbowe, a ich informacje (wraz z zapytaniami) zostaną przekazane do izby skarbowej w celu sprawdzenia ich prawidłowości. Pisemne informacje będą zamieszczane na stronach internetowych izb skarbowych, bez podawania danych identyfikujących podatnika.
Urzędowe interpretacje ministra finansów, drukowane w "Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów", wiążą organy podatkowe (urzędy, izby, wójtów, burmistrzów) i organy kontroli skarbowej.
Ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta