VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ. Podatki 2003: Co nowego w ordynacji podatkowej - Omówienie zmian
Ordynacja podatkowa po 1 stycznia 2003 r. Powrót na stronę tytułową broszury
Rozdział I. Z pytaniem do urzędu skarbowego
Podatnik już teraz może wystąpić do urzędu skarbowego o wyjaśnienie, jak w konkretnej sytuacji rozumieć dotyczące go przepisy. Prawo podatkowe jest wciąż niejasne, skomplikowane, niestabilne, niekonsekwentne i niespójne. Dla zapewnienia jednolitości w rozumieniu i stosowaniu przepisów podatkowych minister finansów ma prawo wydawać tzw. urzędowe interpretacje. Wedle dzisiejszych przepisów tylko zastosowanie się do tych ostatnich nie może podatnikowi szkodzić. Nowe przepisy rozciągnęły tę zasadę na informacje podatkowe z urzędów skarbowych (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, gdy chodzi o tzw. podatki samorządowe, np. od nieruchomości). Nie jest to rewelacja, bo takie stanowisko już wcześniej zajmował Naczelny Sąd Administracyjny, ale zapewne nowy przepis zwiększy poczucie bezpieczeństwa zwracających się z pytaniami.
- W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie wniosek prezydenta RP , w którym zakwestionował on prewencyjnie zgodność z konstytucją ustawy z 26 września 2002 r. o jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu oraz o zmianie ordynacji podatkowej i kodeksu karnego skarbowego , zwanej potocznie ustawą o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta