Niechciana prywatyzacja
Niechciana prywatyzacja
KOMENTARZ: Burza nad prywatyzacją
Dziś w Sejmie zacznie się dyskusja poświęcona prywatyzacji Stołecznego Zakładu Energetycznego. Tylko 3 proc. Polaków uważa, że państwo powinno sprzedawać w całości największe zakłady - wynika z badań opinii publicznej. Natomiast ponad 80 proc. ankietowanych twierdzi, że rząd powinien zachować całkowitą lub choćby częściową kontrolę nad zakładami z branży energetycznej. Z porównań z innymi badaniami wynika, że chyba jeszcze nigdy Polacy nie myśleli tak źle o prywatyzacji.
Coraz więcej Polaków jest niechętnych prywatyzacji. Liczba osób uważających, że powinno się szybko sprywatyzować całą gospodarkę, od kilku lat systematycznie spada. Dziś Ministerstwo Skarbu Państwa nie chce udostępniać żadnych danych na temat poglądów społeczeństwa dotyczących prywatyzacji. Jednak z wcześniejszych publikacji wynika, że o ile w 1994 r. 14 proc. Polaków uważało, że powinno się sprywatyzować całą gospodarkę, o tyle w 2000 r. tego zdania było już tylko 4 proc. ankietowanych. W badaniu przeprowadzonym przez Sopocką Pracownię Badań Społecznych na zlecenie "Rzeczpospolitej" w październiku tego roku 3 proc. badanych stwierdziło, że państwo powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta