Miasta przechodzą z rąk do rąk
Miasta przechodzą z rąk do rąk
Opinie
W niektórych miastach poparcie traci lewica (Koszalin, Opole, Łódź, Częstochowa), w innych prawica (Rzeszów) - wynika ze wstępnych, ciągle jeszcze nieoficjalnych wyników głosowania. Są też przykłady pokazujące, że sympatie polityczne mieszkańców nie zmieniają się od lat - Katowice (centroprawica), Gdynia (centroprawica), Wrocław (centroprawica), Gorzów Wielkopolski (lewica).
Pierwszy raz do rad miejskich wejdą przedstawiciele Samoobrony. Nie będą stanowili tam jednak znaczącej siły, w najlepszym wypadku przypadnie im jeden, dwa mandaty. Solidne reprezentacje będą miały w miejskich radach oddzielnie PO i PiS, lub PO - PiS w koalicji. Przyczółki zdobyła też LPR. W Krakowie stanowić może pierwszą siłę obok SLD (po 10 mandatów), drugą w Łodzi (9 z 43), w Białymstoku (8 z 28), Olsztynie (5 z 25).
Mimo stosowania metody d'Hondta do przeliczania głosów na mandaty wiele rad okazuje się mocno rozdrobnionych. W Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie weszli do nich reprezentanci aż sześciu komitetów. Na drugim biegunie stoi Rada Gorzowa Wielkopolskiego - z 25 radnych 15 to przedstawiciele SLD - UP, a 10 - prawicowego Razem dla Gorzowa.
Już dzisiaj widać zalążki przyszłych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta