Łóżko mogłoby być mercedesem
Łóżko mogłoby być mercedesem
Jeżeli chętnie płacisz 50 tys. zł za samochód, w którym spędzasz tylko godzinę dziennie, dlaczego nie miałbyś wydać kilku tysięcy zł na coś, na czym śpisz od sześciu do ośmiu godzin?
KRYSTYNA FOROWICZ
Nasi przodkowie sypiali na podłodze przykrytej skórami niedźwiedzi, z siodłem pod głową lub z Biblią, jak np. hrabia Zamojski, choć ten posiadał wąski tapczanik.
Gdy na dworach Francji łóżko staje się obiektem sztuki, w Polsce pozostaje tylko meblem do spania. Ale to się zmienia.
OD LUKRECJI BORGII
Żaden inny sprzęt meblarski na świecie nie ma tak długiej i barwnej historii ociekającej krwią, zdradą i namiętnościami. Wystarczy wspomnieć słynne "gościnne łoże" Lukrecji Borgii. Nie byłoby Otella bez tego mebla ani bajki Andersena o królewnie na ziarnku grochu. Może nawet nie byłoby nas.
Spanie w łóżku wodnym daje wiele korzyści zdrowotnych
FOT. (C) MACIEJ KACZANOWSKI
Zamożni Egipcjanie wznosili swoje łoża na potężnych nogach, najczęściej w kształcie lwich łap. Rzymianie do ich konstrukcji używali szlachetnych gatunków drewna, także marmuru lub brązu. Do łóżka wspartego na wysokich słupach wchodzili po schodkach.
W okresie późnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta