Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Religia jako wartość godna ochrony

07 listopada 2002 | Prawo | NK
źródło: Nieznane

Unijne prawo pierwotne i wtórne

Religia jako wartość godna ochrony

NATALIA KŁĄCZYŃSKA

Nie ma jednego standardu określającego, które zachowania są dyskryminacją z powodów religijnych, a które są usprawiedliwione.

Problematyka religijna pozostawała zawsze na marginesie zainteresowania EWG, a potem Wspólnot i Unii Europejskiej, co nie powinno dziwić, skoro procesy unifikacyjne miały pierwotnie charakter ekonomiczny i głównie taki mają nadal. Zgodnie zaś z zasadą subsydiarności podjęcie przez Wspólnoty działań może nastąpić, w zakresie nie podległym ich kompetencji, tylko wówczas i tylko w takim zakresie, gdy cele proponowanych działań nie mogą być skutecznie osiągnięte przez państwa członkowskie (art. 5 TWE). Na szczycie w Edynburgu (grudzień 1992 r.) wśród zespołów dziedzin, w których zasada ta znajduje zastosowanie, Rada Europejska nie umieściła spraw religii, co może świadczyć, że zdaniem Rady są one zastrzeżone w zasadzie do kompetencji krajowej.

Taki stan rzeczy nie zasługuje na pozytywną ocenę. Trwałość wszelkich struktur opiera się na duchowych czy kulturowych fundamentach. To one są czynnikiem rzeczywiście konsolidującym w przeciwieństwie do czynników ekonomicznych, które w zależności od koniunktury mogą łączyć albo dzielić. W zamyśle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2768

Spis treści
Zamów abonament