Kolonia zjednoczonej Europy
Kolonia zjednoczonej Europy
Mieszkańcy cypla wywiesili flagi Wielkiej Brytanii (z lewej) i Gibraltaru (z prawej), by podkreślić swoje przywiązanie do Korony Brytyjskiej i zaprotestować przeciwko zakusom Hiszpanii
(c) AP
MAŁGORZATA TRYC-OSTROWSKA
Czy zgadzasz się na wspólne zarządzanie Gibraltarem przez Hiszpanię i Zjednoczone Królestwo? To pytanie, na które dziś odpowiedzą mieszkańcy brytyjskiej kolonii położonej na południowych krańcach Półwyspu Iberyjskiego. Według Madrytu referendum, które nie ma mocy wiążącej, sprowadza się do "udzielenia z góry znanej odpowiedzi na czysto wirtualne pytanie".
Madryt nie kryje wrogiego nastawienia do plebiscytu przeprowadzanego z inicjatywy szefa gibraltarskiego rządu Petera Caruany. Nic dziwnego, "z góry znana odpowiedź" to stanowcze nie dla wysiłków Hiszpanii, dla której odzyskanie władzy nad skalistym cyplem zawsze było sprawą honoru. W poprzednim referendum (w roku 1967) przywiązanie do Korony Brytyjskiej zadeklarowało 99 procent głosujących - 12 138 osób. Za powrotem do Hiszpanii opowiedziały się 44. Tym razem może być podobnie.
Stawiane Gibraltarczykom pytanie sugeruje, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta