Fundusz w poślizgu
Fundusz w poślizgu
MAŁGORZATA SOLECKA
Bliską perspektywą likwidacji kas chorych i powołania Narodowego Funduszu Zdrowia na razie przejmują się niemal wyłącznie lekarze, dyrektorzy placówek medycznych i pracownicy kas. Tymczasem zawirowania w systemie ochrony zdrowia już wkrótce dotkną i zwykłych pacjentów.
Decyzja o odłożeniu debaty sejmowej do czasu ponownego rozpatrzenia przez Komisję Zdrowia najbardziej kontrowersyjnych przepisów przyjętych głosami koalicji podczas prac komisji praktycznie przesądza, że wymiana kas chorych na Narodowy Fundusz Zdrowia nie nastąpi 1 stycznia 2003 roku. Do tego czasu nie uda się uchwalić ustawy zmieniającej sposób finansowania i nadzoru nad systemem ochrony zdrowia.
W tej sytuacji nieuniknione zamieszanie, związane ze zmianą systemu, przesunie się o miesiąc (tak zapowiada minister zdrowia) lub trzy miesiące (wersja podtrzymywana przez premiera).
Czego można się spodziewać, kiedy już kasy znikną, a ich obowiązki przejmie Narodowy Fundusz Zdrowia?
Część pacjentów powinna odczuć pewną ulgę - siedemnaście kas chorych zastąpi jeden fundusz, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta