Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klucz do pamięci

15 listopada 2002 | Publicystyka, Opinie | AK
źródło: Nieznane

NAGRODA "RZECZPOSPOLITEJ" IM. JERZEGO GIEDROYCIA

Rozmowa ze Zbigniewem Gluzą, twórcą i prezesem Ośrodka KARTA

Klucz do pamięci

MICHAŁ SADOWSKI

Rz: W debacie na temat Centrum Dokumentacji Wypędzeń nie wypowiedzieliście się, czy ulokować je w Berlinie, czy we Wrocławiu, ale przedłożyliście własny, odrębny projekt. Dlaczego?

ZBIGNIEW GLUZA: Już ponad dwa lata temu, gdy pierwszy raz ten pomysł ogłoszono w Niemczech, dostrzegliśmy w nim szansę na to, że dokumentacją represji wojennych i powojennych będzie można zająć się w planie międzynarodowym. Do tej pory w całym regionie nie było "oficjalnego" impulsu. Ponadto tylko Niemcy - przede wszystkim ze względów finansowych - mogliby udźwignąć takie zadanie.

Na dwóch konferencjach w Niemczech na temat przymusowych migracji mówiłem wtedy, że ten projekt nie może być sprawą wewnątrzniemiecką, skupiać się na własnych ofiarach wypędzeń i że już czas, by traktować tak samo historię sąsiadów. Niemcy zdawali się popierać ten punkt widzenia. Ale Bundestag nie podjął pracy nad projektem i sprawa zamarła. Gdy w tym roku odżyła, byłem szczerze zdumiony, że nie dyskutuje się o sednie sprawy.

Ludzie przymusowo pozbawieni swego miejsca do życia mają oczywiste prawo, by wreszcie przywrócona została ich przeszłość. Ich historia jest z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2774

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament