Rzeczpospolita Czytelników; 15.11.2002
Zmiany w prawie pracy tuż-tuż
29 listopada tego roku i 1 stycznia 2003 r. zaczną obowiązywać niektóre nowe przepisy prawa pracy . Wczoraj wątpliwości czytelników na ten temat wyjaśniali: IWONA JAROSZEWSKA-IGNATOWSKA, dyrektor Działu Prawnego firmy SEKA SA, oraz BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI, partner kierujący działem prawa pracy w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.
Słyszałam, że po zmianach można udzielać urlopu wypoczynkowego w niedziele i święta. Czy to prawda? Chodzi o pracownika zatrudnionego w ruchu ciągłym.
Tak, od 1 stycznia 2003 r. pracownikom, dla których niedziela lub święto są harmonogramowymi dniami pracy, udziela się urlopu wypoczynkowego na tę niedzielę czy święto. Do tego czasu jest to niemożliwe. Pracownik zatrudniony w równoważnym czasie pracy, który chce otrzymać urlop np. na roboczą niedzielę, faktycznie ma ją wolną, ale w ewidencji czasu pracy kadrowa zalicza ją jako dzień wolny, a pierwszy dzień wolny w tygodniu - jako roboczy.
W przyszłym roku w ewidencji czasu takich pracowników można zaznaczać urlop w robocze dla nich niedziele i święta.
Jestem pracownikiem kadrowym. Czy w przyszłym roku na pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego do 6 dni, który jest bezpłatny, mogę udzielać urlopu wypoczynkowego na żądanie, o którym mowa w art. 167 2 kodeksu pracy?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta