Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieporozumienia wokół reprografii

15 listopada 2002 | Prawo | JB RM

Prawo autorskie

Nieporozumienia wokół reprografii

JANUSZ BARTA RYSZARD MARKIEWICZ

Ostatnio w prasie pojawiły się wypowiedzi, że kserowanie książek, także przez studentów, jest nieuczciwe czy wręcz zakazane. Twierdzi się, że są podstawy do wprowadzenia ograniczeń liczby kopiowanych z jednej książki stron, a w każdym razie że kserowanie nie powinno przekraczać "rozsądnych granic". Wydaje się, że takie oceny nie są uprawnione.

Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: pr. aut.) stanowi: "Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego". Przepis ten (w przeciwieństwie np. do licencji z art. 29 ust. 2 i art. 30 pr. aut.) nie wprowadza żadnych ilościowych ograniczeń wielkości kserowanego tekstu. Pojawiają się wszakże argumenty, że restrykcje w tym zakresie mają oparcie w art. 35 pr. aut.: "Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2774

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament