Od euforii przez sceptycyzm do optymizmu
Od euforii przez sceptycyzm do optymizmu
Tak chcieliśmy do Unii
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
W ciągu minionej dekady stosunek Polaków do przystąpienia do Unii Europejskiej zmieniał się od euforii, poprzez głęboki sceptycyzm, aż po umiarkowany, ale rosnący systematycznie optymizm. Wiele wskazuje na to, że miało to związek ze stanem poinformowania polskiej opinii publicznej na temat Unii Europejskiej.
Na początku lat 90., na fali entuzjazmu dla wszystkiego co zachodnie, poparcie Polaków dla integracji z Unią Europejską przekraczało 80 proc. Zdaniem socjologów, był to efekt prostego odreagowywania obalonego kilka lat wcześniej systemu. Otrzeźwienie przyszło wraz ze świadomością, że członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko przywileje, ale również koszty. Do głosu zaczęły też dochodzić obawy związane z rzekomą utratą suwerenności w wyniku integracji. W rezultacie, poparcie dla idei integracji zaczęło spadać, natomiast powiększał się odsetek osób przeciwnych przystąpieniu Polski do UE.
Według sondażu Pracowni Badań Społecznych z października 1999 roku, odsetek osób popierających przystąpienie do Unii po raz pierwszy w historii spadł poniżej połowy badanych (46 proc.). Oznaczało to spadek poparcia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta