Czy podatki mogą być sprawiedliwe i proste
Czy podatki mogą być sprawiedliwe i proste
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
ROBERT GWIAZDOWSKI
Sprawa abolicji podatkowej i deklaracji majątkowych wywołała, co zrozumiałe, burzę społeczną. Miejmy nadzieję, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zamknie sprawy, lecz stanie się punktem wyjścia do poważnej debaty o finansach publicznych, o stosunku państwa do obywateli i będzie początkiem końca absurdalnego systemu podatkowego, w imię którego państwo, krok po kroku, ogranicza nasze prawa i wolności.
Jean Rivoli napisał w książce "Vive l'impot" (Niech żyje podatek), że "od kiedy istnieją systemy podatkowe, podatnicy domagają się ich reformowania. Reforma podatkowa jest swego rodzaju mitem. Podobnie jak alchemicy poszukujący kamienia filozoficznego tak partie polityczne, grupy nacisku, samotni badacze i osoby nawiedzone są od wieków w pogoni za idealnym systemem podatkowym (...), nigdy, rzecz jasna, go nie znajdując". Nie sposób nie zgodzić się, że w tym ironicznym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Postulaty reform nasilają się szczególnie wówczas, gdy społeczeństwo obciążone podatkami ma szczególnie dość istniejącego systemu.
Popsute zegarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta