Oszczędzający wybrali fundusze inwestycyjne
Oszczędzający wybrali fundusze inwestycyjne
KOMENTARZ: Nie zniechęcać do oszczędzania
W 2002 roku Polacy wycofali ze swoich rachunków w bankach ponad 8,3 mld złotych. Skorzystały na tym głównie fundusze inwestycyjne, w których zaczęliśmy lokować zdecydowanie więcej naszych oszczędności. W ubiegłym roku mniej chętnie zaciągaliśmy także kredyty w bankach.
Statystyki banku centralnego poświęcone pieniądzowi, po zmianie metodologii przeprowadzonej w marcu 2002 roku, są ciągle niedoskonałe. Trudno z całą pewnością stwierdzić, ile oszczędności odpłynęło z banków. Ze wstępnych danych NBP wynika, że 8 mld 257,4 mln zł. - Ostateczne rachunki mogą się różnić nawet o 1 - 2 mld zł - uważa Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.
Te niedoskonałości utrudniają dokładne oszacowanie struktury oszczędności, ale jedno jest pewne: wartość depozytów złotowych w bankach w 2002 roku wyraźnie się zmniejszyła. I taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 1997 roku (tak daleko wstecz sięgają ujednolicone statystyki NBP).
Obligacje zamiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta