Vademecum Rzeczpospolitej: Pracodawcy zmieniają regulaminy: wynagrodzenia, pracy, socjalny - Pytania i odpowiedzi
KIEDY WOLNO ZMNIEJSZYĆ WYNAGRODZENIE
Czy w porozumieniu o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia od zapisanych w umowach o pracę można zmniejszyć wynagrodzenie zasadnicze lub wymiar czasu pracy? Mam wątpliwości, czy nie naruszy to kodeksu pracy (k.p.) i aktów wykonawczych, o których mowa w art. 9 § 1 k.p.
Od 1 stycznia 2003 r., gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, ma on prawo zawrzeć ze związkami zawodowymi lub reprezentantem załogi porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia od wynikających z umów o pracę. Mogą to uczynić zakłady nieobjęte układem zbiorowym pracy (u.z.p.) lub zatrudniające poniżej 20 pracowników. W ten sposób strony mogą ukształtować mniej korzystnie każdy warunek pracy czy płacy danej osoby (a więc m.in. wysokość pensji, wymiar czasu pracy itd.). Można np. komuś zmniejszyć wymiar czasu pracy do połowy etatu i odpowiednio zredukować jego zarobki.
Takie pogorszenie zasad zatrudnienia danej osoby jest w porządku (tj. nie narusza innych regulacji, w tym art. 9 k.p.), jeżeli nowe, przewidziane w porozumieniu postanowienia nie zeszły poniżej standardów z k.p., innych ustaw i aktów wykonawczych. Jeżeli są jednak od nich mniej korzystne, to - zgodnie z art. 18 § 2 k.p. - stają się nieważne, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta