Vademecum Rzeczpospolitej: Pracodawcy zmieniają regulaminy - Rozdział I: Regulamin pracy
Regulamin pracy Powrót na stronę tytułową
Regulamin pracy określa organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Jest on wewnątrzzakładowym aktem normatywnym, wydawanym na podstawie zawartego w kodeksie pracy (k.p.) upoważnienia i będącym aktem wykonawczym do k.p. Regulamin pracy zajmuje najniższe miejsce w hierarchii źródeł prawa pracy i nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przewidziane w normach wyższej rangi. Tak więc zmiany przepisów prawa pracy wyższej rangi uchylają mniej korzystne postanowienia regulaminu pracy. W takiej sytuacji treść regulaminu pracy musi być dostosowana do zmienionych przepisów wyższej rangi, np. skrócenie czasu pracy w układzie zbiorowym pracy wymaga zmiany w regulaminie godzin rozpoczynania i kończenia pracy.
TO, CO BYĆ MUSI
Art. 104 1 k.p. wyznacza obowiązkowy katalog spraw, które muszą być w regulaminie pracy. Są to:
- organizacja pracy, warunki przebywania w zakładzie podczas i po pracy, wyposażenie załogi w narzędzia i materiały, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej,
- systemy i rozkłady czasu pracy, pora nocna,
- termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia,
- wykazy prac wzbronionych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta