Czy wolno użyć cudzego znaku towarowego w informacji o usłudze
Czy wolno użyć cudzego znaku towarowego w informacji o usłudze
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARIA POŹNIAK -NIEDZIELSKA
Wzory przemysłowe, nazywane niegdyś "ubogim dzieckiem własności przemysłowej", przeżywają teraz burzliwe chwile. Zawdzięczają to nowym regulacjom prawnym.
We wszystkich krajach wspólnoty europejskiej doszło do dość głębokich zmian przepisów o wzorach pod wpływem dyrektywy 98/7 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 13 października 1998 r. o ochronie prawnej wzorów.
Także w Polsce nowelizacja prawa własności przemysłowej z 26 czerwca 2002 r. (Dz. U. nr 108, poz. 945; dalej: p.w.p.) w dużej mierze dotyczy właśnie wzorów przemysłowych.
Nowelizacja p.w.p. przede wszystkim wprowadza nową, dokładnie odpowiadającą przepisom unijnym, definicję wzoru przemysłowego, określa, co należy rozumieć pod pojęciem "wytworu", wskazuje przesłanki uznania wytworu za wzór przemysłowy, reguluje zakres prawa z rejestracji, a także określa wypadki dozwolonego użytku wzorów przemysłowych przez osoby trzecie.
Jednak największym zainteresowaniem cieszy się ochrona wzorów tzw. części zamiennych. Jest to prawdziwy punkt zapalny, bo łączący się bardzo istotnie z interesami ekonomicznymi. Chodzi o części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta