Vademecum Rzeczpospolitej: Pracodawcy zmieniają regulaminy - Rozdział IV: Układy zbiorowe pracy; Rozdział V: Nowości z ostatniej chwili
Układy zbiorowe pracy Powrót na stronę tytułową
Układy zbiorowe pracy (u.z.p.) są jednym ze źródeł prawa pracy, wymienionych w art. 9 k.p. Postanowienia u.z.p., porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników od k.p., innych ustaw i aktów wykonawczych. Ponadto postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne niż u.z.p. i porozumienia zbiorowe.
U.z.p. w hierarchii źródeł prawa pracy stoją zatem poniżej przepisów rangi ustawowej i aktów wykonawczych, a powyżej regulaminów i statutów. Kryterium tego podziału to kwestia rozwiązań bardziej przyjaznych dla zatrudnionych; w u.z.p. nie mogą się bowiem znaleźć zapisy mniej korzystne od powszechnie obowiązujących źródeł prawa pracy, np. ustalające wynagrodzenie minimalne w firmie na poziomie niższym od ustawowego.
Dodatkowo - zgodnie z art. 241 26 § 1 k.p. - postanowienia układu zakładowego nie mogą być mniej korzystne dla pracowników od postanowień obejmującego ich układu ponadzakładowego (o rodzajach u.z.p. piszemy poniżej).
KTO MOŻE PODPISAĆ I DLA KOGO
Generalnie u.z.p. mogą zawierać pracodawcy i związki zawodowe. Szczegółowo kwestie te reguluje dział XI k.p. W zależności od rodzaju u.z.p. (ponadzakładowy czy zakładowy) różna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta