Czy prowokacja ukróci łapówki; Na oczach nas wszystkich
Czy prowokacja ukróci łapówki
Prowokacje mają pomóc w walce ze skorumpowanymi policjantami. Ze względu na liczne obwarowania w ich stosowaniu wiele osób powątpiewa w ich skuteczność.
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
- Na oczach nas wszystkich
SŁAWOMIR WIKARIAK
W walce ze skorumpowanymi policjantami już niedługo będzie się wykorzystywać prowokację. Funkcjonariusze służby wewnętrznej policji są właśnie szkoleni, jak udawać osoby chcące wręczyć łapówkę, np. za niezapłacenie mandatu drogowego.
Nowy sposób zwalczania korupcji w policji umożliwia obowiązująca ustawa o tej służbie. Art. 19a pozwala na stosowanie prowokacji także wobec osób podejrzanych o łapówkarstwo. Jest on już stosowany, ale nie wobec policjantów. Teraz będzie wykorzystywany także przez służbę wewnętrzną policji, czyli formację powołaną do zwalczania przestępczości w policji. Funkcjonariusze tej służby są właśnie szkoleni, jak skutecznie zastawiać pułapki na nieuczciwych kolegów.
Tylko do zbierania dowodów
Jak będzie wyglądała taka prowokacja? Jeśli o branie łapówek będzie podejrzewany patrol drogowy, funkcjonariusze służby wewnętrznej dostaną nieoznakowany samochód i celowo popełnią niewielkie wykroczenie. Gdy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta