Warunki europejskiego rozwoju
Warunki europejskiego rozwoju
ANDRZEJ WIELOWIEYSKI
Nie za dużo jedności - pisze Jan Krzysztof Bielecki ("Rzeczpospolita" z 7.01.2003 r.) - kwestionując już kolejny raz apel Ruchu Europejskiego i Uniwersytetu Warszawskiego dotyczący intensywniejszej promocji w Unii Europejskiej tzw. czwartego filaru (edukacja, nauka, kultura). Podstawową tezą Bieleckiego jest, że te trzy sektory nie powinny być unifikowane w ramach Unii.
Jest to oczywiście strzał kulą w płot, bo te trzy sektory nie mogą być i nie będą "unifikowane", natomiast w imię najistotniejszych interesów rozwojowych Unii muszą być bardziej promowane i wspierane przez organy Unii. Bielecki powtarza, że kilkudziesięciu sygnatariuszy apelu w sprawie promocji czwartego filaru nie wiedziało, co podpisują, bo może to oznaczać unifikację, a więc zagrożenie kultur narodowych. Zapewniam go, że dobrze wiedzieli, co podpisują, i czynili to z pełną świadomością zarówno konieczności ochrony kultur narodowych i prerogatyw naszych państw, jak i podejmowania - tyle że szerszego -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta