Stan wyjątkowy: kiedy i pod jakimi warunkami
Stan wyjątkowy: kiedy i pod jakimi warunkami
Stan "pokoju", nie wojny - Prof. Waldemar J. Wołpiuk, Instytut Nauk Prawnych PAN
Użycie wojska w celu przywrócenia porządku publicznego, internowanie obywateli, cenzura mediów i kontrola korespondencji, zakaz działania stowarzyszeń i partii politycznych, zarządy komisaryczne zamiast władz samorządowych - na to wszystko pozwala wchodząca w życie ustawa o stanie wyjątkowym.
W razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, spowodowanego np. działaniami terrorystycznymi, Rada Ministrów może skierować do prezydenta wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego - stanowi ustawa z 21 czerwca 2002 r. Wymaga przy tym, by zagrożenie było "szczególne", a usunięcie go było niemożliwe przy użyciu zwykłych środków.
Prezydent wniosek rozpatruje niezwłocznie, a potem wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony lub odmawia jego wydania. Jeśli się zgodzi - rozporządzenie przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania. Ustawa każe jeszcze, by w rozporządzeniu określił przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego, czas trwania i obszar, jakiego dotyczy, a wreszcie wymienił przewidywane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta