Nie pora na nostalgię
Nie pora na nostalgię
Francja i Niemcy mają wszelkie powody, by uroczyście czcić cud swej przyjaźni, przypieczętowanej 40 lat temu przez traktat elizejski. Ale ani one, ani Europa nie mają żadnego powodu do zadowolenia ze stanu, w jakim ta przyjaźń znalazła się obecnie
Antagonizm między Francją i Niemcami - wrodzona, jak się mówi, wrogość obu krajów - przez większą część współczesnej historii prześladował Europę i świat. W swej słynnej mowie wygłoszonej na uniwersytecie w Zurychu w 1946 roku Winston Churchill apelował: - Pierwszym krokiem ku odrodzeniu rodziny europejskiej musi być partnerstwo między Francją i Niemcami.
Zdumiewające osiągnięcia powojennej Europy były możliwe dzięki pojednaniu francusko-niemieckiemu, które dokonało się pod przewodnictwem takich ludzi jak generał Charles de Gaulle i kanclerz Konrad Adenauer.
Ostatnim z punktów zwrotnych partnerstwa francusko- -niemieckiego jest podpisany w 1991 rok traktat z Maastricht. Zjednoczone Niemcy poświęciły swą ukochaną walutę, Deutsche Mark, by przyczynić się do wzmocnienia integracji europejskiej, ale także po to, by uśmierzyć obawy Francji, iż dążą do zdobycia hegemonii walutowej w Europie. Nie pojawili się jednak politycy, którzy mogliby zająć miejsce legendarnych tandemów z przeszłości - de Gaulle'a i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta