Mistrz Skarabeusz i Puchatek
Mistrz, Skarabeusz i Puchatek
Zbigniew Herbert podczas wieczoru autorskiego w Warszawie, 1974 r.
FOT. ALEKSANDER JAŁOSIŃSKI
Pisarz żyje dwa razy. Drugi raz po śmierci. W swoim dziele. Jak się okazuje, zmarły w 1998 roku Zbigniew Herbert zostawił nam w spadku nie tylko to, co zdecydował się i zdążył za życia opublikować. Po jego śmierci ukazało się kilka ważnych książek, wzbogacających pisarski konterfekt autora "Pana Cogito".
Myślę przede wszystkim o zbiorach opowiadań mitologicznych "Król mrówek" i esejów podróżnych "Labirynt nad morzem", a także o obszernym tomie pism rozproszonych "Węzeł gordyjski" oraz o księdze listów do osiadłych w Londynie przyjaciół Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich "Kochane Zwierzątka". Wypada dodać, że w tym czasie - bez wiedzy i zgody spadkobierców - wydano tomik juweniliów "Podwójny oddech" oraz "Listy do Muzy", czyli do sympatii poety z czasów młodości.
Myśliciel i pisarz
Teraz, niemal równocześnie, na rynek księgarski trafiają dwa tomy korespondencji Zbigniewa Herberta do i od Henryka Elzenberga oraz Jerzego Zawieyskiego. Ich znaczenia przecenić niepodobna, zwłaszcza że tego pierwszego - profesora filozofii, jednego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta